Хтось – частий гість у суді, для когось похід у цю установу – нервування, паніка і безсонні ночі в очікуванні часу Х. Однією з основних причин є невідомість: що робити? Що там чекає? Як поводитись у суді? Годі хвилювань. Суддя Хмільницького міськрайонного суду Ольга Гончарук-Аліфанова розповідає про те, що варто знати, коли йдеш до суду.
- Ольго Юріївно, перед тим, як йти до суду, треба хоч трішки знати про цю установу та як вона працює? Що треба знати людині, яка збирається йти до цієї державної установи?
- Похід до суду у багатьох людей викликає багато хвилювань, особливо, у людей похилого віку або тих, хто йде туди вперше. Це не катастрофа, не трагедія. Зрозуміло, що незнання хвилює, але нічого принизливого у візиті до суду немає. На вході – у деяких судах є працівники Служби судової охорони, які підтримують громадський порядок, забезпечують безпеку усіх учасників судового процесу та виконують ряд інших важливих завдань. Для прикладу, Хмільницький міськрайонний суд взято під охорону з грудня 2019 року.
Працює наша установа таким чином: у суді працює дві категорії фахівців - це судді та працівники апарату суду. Суддям заборонено зустрічатися зі сторонами, категорично заборонено зустрічатися із однією із сторін без присутності іншої і спілкуватись за відсутності адвоката чи представника. Суддя не може коментувати справу, яку розглядає – це обмеження, які накладені на нас законом. Тому не потрібно шукати зустрічі із суддею у кабінеті чи під судом. Щодо спілкування із суддями, то прийом громадян веде лише голова суду або його заступник (якщо він є в суді). Години їх прийому, як правило, написані у місцях з оголошеннями.
Для того, щоб отримати допомогу чи роз’яснення, щодо організаційних питань роботи суду, треба звернутись до працівників апарату суду. Заходити в зал судового засідання потрібно після запрошення судового розпорядника чи секретаря. Секретаря судового засідання потрібно чекати у спеціально відведеному для цього місці. Ці обмеження викликані не нашими забаганками, а турботою про безпеку людей, оскільки в суді, окрім людей, що приходять сюди у цивільних справах, є і інші категорії громадян, часто приїжджає конвой, який привозить осіб, що можуть становити певну небезпеку.
- Пані Ольго, що треба взяти людині із собою до суду?
- Обов’язково треба взяти документ, що посвідчує особу, в сучасних карантинних умовах - не забудьте медичну маску. Можете взяти із собою записи, які Ви робили до підготовки до судового засідання, докази, якщо маєте їх надати у судовому засіданні. Дуже бажано прихопити із собою правду – це те, що найбільше цінується у нашій установі. Звичайно, хочу побажати не забути спокій, однак ми розуміємо, що, як правило, візит до суду виключає це почуття у людей, які його відвідують, тому порадимо лише тримати себе в руках, аби якомога скоріше розглянути справу і позбавити себе хвилювань.
- А як себе поводити людині під час судового засідання?
- Не можна приносити у зал судових засідань зброю, колючі, ріжучі предмети , вибухо- та вогненебезпечні речовини. Так само не можна з’являтися до суду у стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння - Ваші покази у стані зміненої свідомості не будуть братися до уваги. Крім того, такі дії людини можуть сприйматись як неповага до суду, що може тягнути за собою адміністративне стягнення у вигляді штрафу. Про те, як себе поводити під час судового засідання, як правило, інформує секретар та озвучує суддя під час оголошення прав. Так, потрібно вставати при вході суду в зал судового засідання, стоячи давати пояснення, задавати запитання, слухати судові рішення, що проголошуються (в певних випадках з дозволу головуючого це можливо робити сидячи), до судді звертатися «Ваша честь», до інших – ввічливо. Не потрібно перебивати суд чи учасників процесу: Вам нададуть слово у відведений для цього час. Свідкам категорично забороняється спілкуватися до того, як їх допитають у залі судових засідань. Якщо потрібно вийти чи Ви себе погано почуваєте – обов’язково повідомте про це суд, щоб можна було оголосити перерву. Якщо Вам потрібно передати якісь документи чи докази – зробіть це через секретаря чи судового розпорядника.
- Ольго Юріївно, чи є якісь особливості візиту саме до Хмільницького міськрайонного суду?
- Так, люди часто дивуються, коли приходять чи приїжджають до нас вперше. Ми розуміємо, що в переважній більшості, візит до суду – стрес, тому, окрім наших основних професійних обов’язків, ми робимо все можливе, аби у Хмільницькому міськрайонному суді відвідувачам було комфортно у нас знаходитись – спочатку вранці та на обідній перерві у нас в коридорах заграла класична музика. Сторони по справах були дуже здивовані, а тоді усі відзначили її позитивний вплив. А ще у нас на першому поверсі суду розміщена виставка картин учнів та випускників школи мистецтв. «Споглядання прекрасного - найкращий спосіб заспокоїти себе», «Неочікувано», «Найкращі ліки проти стресу» - такими були відгуки відвідувачів суду за нашу експозицію. До пандемії та карантинних заходів у Хмільницькому міськрайонному суді часто можна було побачити багато школярів: Дні відкритих дверей чи цікаві лекції – звична справа для нас, а прохання ще раз завітати до нашої установи на правопросвітницький захід – найкраще похвала колективу. Загалом - це основне, що мають знати відвідувачі суду, сподіваюсь, що ці поради стануть у нагоді для жителів Хмільника та Хмільницького району: не хвилюйтеся – це найголовніша порада для кожного.
Спілкувалась Наталя Міщук