flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Кваліфікаційне оцінювання, як один з елементів судової реформи

25 липня 2018, 08:04

«Незважаючи на важкість, я б за необхідності, повторила свою спробу знову…», - суддя-спікер Хмільницького міськрайонного суду Ольга Гончарук- Аліфанова розповідає про кваліфікаційне оцінювання, як один з елементів судової реформи

Щоденне хвилювання, тести, співбесіди, знову тести та затвердження – так проходить кваліфікаційне оцінювання суддів у ході судової реформи в Україні. Про власний досвід проходження усіх етапів ми запитали у судді-спікера Хмільницького міськрайонного суду Ольги Гончарук- Аліфанової.

 

  • Ольго Юріївно, що собою уявляє кваліфікаційне оцінювання суддів?
  • Наразі в Україні триває реформа судової гілки влади, одним з етапів якої і є кваліфікаційне оцінювання всіх діючих суддів, яке також називають переатестацією. Вочевидь ця процедура була викликана запитом громадськості через катастрофічно низький рівень довіри до судової системи. Метою атестації є визначення того, чи відповідає конкретний суддя займаній посаді, чи може за своїми професійними та особистими якостями судити людей. Оцінювання організовує та проводить Вища кваліфікаційна комісія суддів України, в ньому задіяні також Національна школа суддів України, Громадська рада доброчесності, психологи, науковці і викладачі.
  • Пані Ольго, як проходить оцінювання?
  • Всіх суддів України було поділено ВККС на декілька так званих «хвиль». Особисто я потрапила до першої хвилі оцінювання, куди увійшло 990 суддів. Процедура щодо мене розпочалась в жовтні 2017 року та закінчилась 15 травня 2018 року.

Для нас оцінювання почалося з психологічних тестів: перевірявся рівень IQ, відношення до роботи, моральні якості, вміння спілкуватися з людьми. Всього ми пройшли 5 психологічних тестів, що зайняло практично один робочий день.

Після цього нас чекала співбесіда з психологом по результатам тестів. На підставі отриманих даних психолог дає висновок з підсумками тестувань особистих морально-психологічних якостей. Загалом я нарахувала 30 критеріїв особистості, які оцінювалися.

Наступним кроком було складання тестів з права та написання судового рішення.

В разі отримання прохідного балу (він складав 67 і більше %), на суддів чекає співбесіда з членами комісії. Суддів питали про наші статки та статки наших сімей, якість роботи, причини скасування судових рішень, поведінку в суспільстві, скарги, дисциплінарні провадження та інше.

В ході співбесіди комісія оцінює кожен критерій, який перевіряється та, по набраних суддею балах, приходить до висновку про його відповідність або невідповідність його займаній посаді.

  • Що дає оцінювання суддів для громадськості?
  • Думаю, перш за все, оцінювання дає впевненість в тому, що в судову систему потраплять лише достойні люди, які за своїми особистими, діловими та моральними якостями гідні займати такі відповідальні посади.
  • Якби Ви знали, яка тривала та виснажлива процедура на Вас чекатиме, чи пішли б Ви на оцінювання?

 

  • Хоча проходження кваліфікаційного оцінювання є добровільним, відмова його складати - тягне звільнення. Звичайно, це був непростий досвід для мене, однак оскільки робота судді омріяна мною, я багато вчилася, працювала, щоб оволодіти цією професією і дуже люблю те, що роблю, тому, не дивлячись на важкість та тривалість процедури, думаю, що неодмінно намагалась би пройти кваліфікаційне оцінювання.

 

 

Прес-служба Хмільницького міськрайонного суду