Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Нещодавно інтернет-простір, а потім деякі ЗМІ заполонила інформація, котра обурила українців – для того, аби поховати людину, потрібно буде дозвіл суду, чекати доведеться довго. «Чи правда, що доведеться тиждень провести в очікуванні, аби поховати близьку людину?», «Що робити увесь цей час з небіжчиком?», «Це корупційна схема, на якій будуть заробляти приватні морги?» - такі питання зринали в думках наших співвітчизників та змушували боліти їхні голови. А ще самі не розібрались, як треба стареньких батьків заспокоїти, що їх поховають по-людськи. Даємо роз’яснення з цього приводу.
Інформація, що з 15 березня 2018 року поховати людину можна буде лише з дозволу суду, не зовсім відповідає дійсності.
Насправді з цього дня справді набуває чинності низка змін у законодавстві, проте вони не стосуватимуться усіх смертельних випадків. За новелами кримінально-процесуального кодексу України будь-яку експертизу, в тому числі судово-медичну, з 15.03.2018 призначатиме слідчий суддя. Проте експертиза проводиться лише в рамках кримінального провадження. А «кримінальних» небіжчиків у нас не так і багато. Якщо людина померла природною смертю, а не шляхом насильницької смерті, то рідні та близькі не відчують на собі жодних змін.
Проте, якщо слідчий поліції таки має звертатись до слідчого судді про призначення експертизи, то воно розглядатиметься негайно.
Якщо людина похилого віку померла у себе вдома у ліжку і жодних ознак насильницької смерті поліцією не зафіксовано, то експертизу проводити не потрібно. У інших випадках експертизу відтепер призначатиме не слідчий поліції, а слідчий суддя.
Прес-служба Хмільницького міськрайонного суду