flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Які зміни приніс новий ЦПК?

06 березня 2018, 16:51

У зв’язку з набранням чинності у грудні 2017 року  Закону України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Адміністративного процесуального кодексу України та деяких інших законодавчих актів» варто звернути увагу на деякі його новели. Цей нормативно-правовий акт покликаний внести істотні новації до діючого цивільного процесуального законодавства України, зробити процес захисту прав та законних інтересів у рамках цивільної юрисдикції максимально швидким, ефективним та прозорим. При розробці кодексу законодавцем були враховані усі практичні труднощі при застосуванні попереднього ЦПК. За підрахунком судді Верховного суду України, заслуженого юриста, кандидата юридичних наук, доцента Дмитра Луспеника,  таких змін (новел) у новому ЦПК аж 96.

Пропонуємо Вашій увазі короткий огляд змін у цивільному , котрі відбулись у ЦПК, що стануть у нагоді усім, хто збирається до суду будь-якої інстанції.

  1. Введення в дію електронного суду. Законодавець мав на меті виключити паперовий документообіг у судах. Поки розробляється відповідна програма і лише тоді у судах усіх інстанцій усі документи будуть в електронному варіанті.
  2. Розширені повноваження судді на припинення затягування сторонами судового процесу (зловживання відводами, неявки в суд без поважних причин, ненадання необхідних для судового процесу документів).
  3. Значно збільшені строки оскарження судових рішень.
  4. Введення поняття «малозначних справ» - це категорія справ, для яких є спрощений порядок вирішення.
  5. Оптимізовано порядок розгляду справ у наказному провадженні.
  6. Введено «монополію» адвокатури. По старому ЦПК інтереси сторони у судовому процесі могла представляти довірена особа. На сьогодні інтереси сторін у суді можуть представляти законні представники (батьки неповнолітніх, опікуни і піклувальники недієздатних і обмежено дієздатних осіб) або адвокати. Однак, у справах малозначних та трудових спорах, законодавець залишив право представляти інтереси людини не лише адвокату.

Крім цивільного процесу, чимало змін внесено в адміністративний і господарський процес, а також деякі зміни внесено до кримінального процесу.

Варто наголосити, що не всі внесені зміни набрали чинності. Слідкуйте за новинами офіційного сайту Хмільницького міськрайонного суду, де ми повідомлятимемо про набрання чинності цими новелами.

 

Суддя-спікер Хмільницького міськрайонного суду Ольга Гончарук-Аліфанова