Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Сварки, погрози, бійки, виклики поліції – сусідські війни «за межу» в Україні схожі більше на драматичний серіал, котрий триває роками. Аби ми не ставали заручниками сусідських війн, потрібно знати свої права, обов’язки та обмеження - дотримуватися їх самому і вимагати їх дотримання від сусідів.
Скільки метрів повинно бути до межі, якщо ви чи сусід будуєте новий будинок або підсобне приміщення, садить дерева чи створює інші об’єкти – все це прописано у Державних будівельних нормах.
Отже, якщо з іншого боку межі нема забудови, то відстань до бічної межі ділянки від найбільш виступаючої конструкції стіни повинна становити не менше 1 м. Облаштовуйте будинок чи інші будівлі так, аби атмосферні опади з покрівлі чи ринв не стікали на територію суміжних ділянок. Цього ж вимагайте від своїх сусідів.
Не зрадіють сусіди, коли Ви почнете будувати туалет, ближче 15 метрів від житлового будинку чи літньої кухні або 20 метрів від колодязя. І будуть праві, бо це ближче таку делікатну будівлю забороняється будувати згідно санітарних норм та правил.
Чимало незручностей людям спричиняють тварини. І це не сусідський котик, котрий нявкає на Вашому паркані. Корови, кози, коні, вівці, свині можуть не лише знищувати сусідський урожай, а й голосно повідомляти про своє існування усю округу. Аби жодні звуки чи запахи не псували життя Вашим сусідам, сараї для утримання худоби і птиці потрібно будувати не ближче 12 м від сусідської земельної ділянки.
Пам’яйте також, що коли на своїй ділянці садите кущі та дерева, то від межі чи паркану із сусідами варто відступити, враховуючи ріст рослин з часом. Якщо гілки чи корені дерев чи кущів перетинають сусідні ділянки, то власники земельних ділянок, на які рослина проникає, мають право їх відрізати.
Та й взагалі, власники та землекористувачі земельних ділянок повинні використовувати землю згідно цільового призначення та не створювати перешкод сусідам використовувати свою. А це означає, що затінення, забруднення, неприємні запахи та інші «спецефекти» не повинні отруювати життя сусідам.
Будемо сподіватися, що знання ДБН стануть у нагоді, якщо Ви чи Ваш сусід лише починають будуватись чи садити дерева на своїй земельній ділянці. Якщо ж правил добросусідства дотримано не було, то такі питання вирішуються у суді за зверненням власника земельної ділянки.
Нехай дерево Вашого сусіда не стане «яблуком розбрату» між вами. Цінуйте людські відносини понад усе!
Прес-служба Хмільницького міськрайонного суду