flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

«Поезія – свобода серця»

20 березня 2025, 11:22

«Поезія – свобода серця»

Іван Світличний

Згадайте, коли ви востаннє читали вірші. Пам’ятаєте, як вчили їх напам’ять у школі? Допомагаєте зараз вивчати поезію своїм дітям? А, можливо, пишете поетичні твори самі? Мовознавці припускають, що поезія виникла навіть раніше писемності. Ми досі вчитуємось у твори Лесі Українки, Тараса Шевченка, Василя Симоненка, Павла Тичини, Максима Рильського, Олени Пчілки та інших класиків. Вони  знаходять особливий відгук у кожному серці, наповнюючись глибоким змістом та досвідом. І, безсумнівно, захоплюємось модерном.  

Напередодні Всесвітнього дня поезії, який щорічно відзначається 21 березня, ми хочемо нагадати, що українська поезія – це наша історія і наша сучасність. Літературна творчість жива, гостросоціальна і традиційно актуальна для свого часу. Поети сьогодні – це водночас і громадські діячі, і волонтери, і військовослужбовці.

Буквально вчора звідусіль лунали вітання з нагоди 95-річчя «Королеви української поезії» - «шестидесятниці» та дисидентки Ліни Костенко.

Сьогодні ми вирішили згадати про творчу (і не лише) діяльність Оксани Забужко, Сергія Жадана, Андрія Любки, Юрія Іздрика. У липні 2023 року Оксана Забужко була нагороджена найвищою нагородою Франції – Орденом Почесного легіону за внесок у захист української мови та культури. Юрій Іздрик днями отримав Шевченківську премію за збірку віршів «Колекція». Андрій Любка, крім літературної роботи, є Віцепрезидентом Українського ПЕН-клубу – правозахисної організації, яка відстоює свободу слова та авторські права. У 2023 році Андрій Любка увійшов до списку «100 лідерів України» за версією УП. Сергій Жадан є автором, зокрема, 14 поетичних книг, а також перекладає українською мовою німецьку, польську та англійську поезію. У березні 2022 року Комітет Польської академії наук висунув Сергія Жадана на Нобелівську премію з літератури.

Тож читати, слухати й вивчати є кого.  

З нагоди Всесвітнього дня поезії ми запитали у працівників та суддів нашого суду, чи є місце для віршів у їх житті.

Олена Павлюк, голова суду:

  • Відверто кажучи, зараз поезію я люблю більше, ніж у шкільні роки, оскільки маю свободу вибору. Останнім часом читаю Сергія Жадана, дуже відгукується його бачення військових подій. Кілька років тому на «Книжковому Арсеналі» я потрапила на його авторські читання – і це був дуже емоційний досвід. Щиро раджу відвідувати такі читання ваших улюблених поетів у книгарнях чи на фестивалях, адже у авторському виконанні поезія завжди розкривається по-особливому.

Ігор Олійник, суддя:

  • Найчастіше я читаю прозу, але й для віршів іноді теж знаходиться час. Є багато авторів, та найулюбленішою є творчість Сергія Жадана. З класиків читаю поезію Тараса Шевченка, Івана Франка… Цікавлюся різною тематикою, проте найбільше подобається пейзажна лірика, де проникливо розкривається краса української природи, а також вірші, де зображено героїчні постаті й події минулого.

Валентина Матяш, спеціаліст із кадрової роботи:

  • Коли маю вільний час, читаю прозу і поезію. Подобається відволіктися від буденних справ з гарною книгою. Читаю творчість різних поетів, як-от Лесі Українки, Надії Степанишеної та інших. Також допомагаю своїй доньці Вікторії, яка часто виступає на різних заходах і декламує поезію українських класиків та сучасників.

Ганна Поліщук, помічниця судді:

  • Поезія – це модно і круто. І взагалі будь-яка творчість надихає на активні дії: чи то художня книга, музика або театр. Не часто маю можливість читати, але якщо вже взяла цікаву книгу – маю дочитати її до кінця. Подобається творчість поетів-класиків: Павла Тичини, Олени Теліги, Лесі Українки, Володимира Сосюри, Василя Симоненка…

Алла Олійник, прессекретар суду:

  • Коли навчалася, читала дуже часто. Нині ж це трапляється рідше. Для мене поезія – це в першу чергу емоції. Слухаю вірші відомих поетів, покладені на музику. Також пригадую творчість поетів та письменників, коли допомагаю з уроками своєму сину. Оскільки шкільна програма оновилася, то відкриваю й досі незнаних для себе популяризаторів українського слова. 

А кого з поетів порадите почитати? Напишіть нам у коментарях.

Пресслужба суду.