flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Узагальнення практики розгляду кримінальних справ про злочини, вчинені неповнолітніми

07 травня 2013, 14:16
У провадження суддів Хмільницького міськрайонного суду на протязі першого півріччя 2012 року надійшло 119 кримінальних справ і з числа яких розглянуто 317 справ у тому числі з:
- постановленням вироку                               - 257 справ
- закриттям провадження                               - 41 справа
- застосуванням примусових методів
 медичного характеру                                      - 3 справи
- поверненням на додаткове розслідування - 8 справ
- поверненням прокурору                                - 6 справ
- направленням за підсудністю                       - 2 справи
За звітний період до Хмільницького міськрайонного суду надійшло 15 справ щодо злочинів, вчинених неповнолітніми і 2 справи переведено із залишку нерозглянутих справ на початок звітного періоду, всього в провадженні суддів Хмільницького міськрайонного суду на протязі 2010 року було 17 справ щодо злочинів, вчинених неповнолітніми.
Із числа вказаних справ:
по 10 справах постановлено вироки з яких:
- особу засуджено                                               - 1 справа
- особу звільнено від відбування
   покарання з випробуванням                            - 8 справ
- до особи застосовано громадські роботи   - 1 справа
 
по 7 справах провадження закрито з яких:
- в зв'язку з примиренням підсудного
  з потерпілим                                                  - 2 справи 
- із застосуванням заходу виховного
 характеру                                                         - 1 справа
- із передачею на поруки                                - 2 справи
- із встановленням нагляду                            - 2 справи
 
Структура розгляду кримінальних справ за видами злочинів.
                                                                  

ВИДИ ЗЛОЧИНІВ

КІЛЬКІСТЬ ЗЛОЧИНІВ

1.Злочини проти власності:

 

- крадіжка (ст. 185 КК України)

                                       13

- грабіж (ст. 186 КК України)

- грабіж 3. Злочини проти громадського порядку та

1

2. Злочини проти громадського порядку та

 

моральності:

 

    хуліганство (ст. 296 КК України)

2

3.   Злочини  у  сфері   обігу  наркотичних

 

засобів, психотропних речовин, їх аналогів

 

або  прекурсорів  та  інші  злочини  проти

 

здоров'я населення:

 

- незаконне виробництво, виготовлення,

1

придбання ,  зберігання,  перевезення,

 

пересилання чи збут наркотичних засобів

 

(ст. 307 КК України)

 

   
 
Відомості про підсудних на момент вчинення злочину
 

ВІК

КІЛЬКІСТЬ ОСІБ

17 років

16 років

15 років

14 років

8

2

6

1

 
Неповнолітні виховувались :
у родині з обома батьками           – 8 осіб
у родині з одним із батьків          – 6 особи
                           у тому числі:
    з матір'ю                                        – 6 осіб
    з батьком                                       – 2 особи
 
Із усієї кількості неповнолітніх:
 
студентів                                          – 4 особи
учнів загальноосвітніх шкіл         – 7 осіб
осіб, які не навчались                    – 6 осіб
                              
Спеціалізації суддів по розгляду кримінальних справ про злочини, вчинені неповнолітніми у Хмільницькому міськрайонному суді немає.
Порядок судочинства у справах про злочини неповнолітніх враховує вікові, інтелектуальні, психологічні й інші особливості цих осіб, відсутність у них життєвого досвіду, певне обмеження загальної громадянської дієздатності і матеріальної відповідальності та ін. Крім того, законом передбачено додаткові гарантії встановлення істини, охорони прав і законних інтересів неповнолітніх, попереджувального впливу судочинства, а саме того, що покарання винних неповнолітніх особливою мірою повинно бути підпорядкованим меті їх виправлення і перевиховання, запобіганню вчиненню нових злочинів.
По 12 справах злочини скоювались одноособово, у 5 справах – в групі осіб.
Досудове слідство в усіх справах про злочини, вчиненні неповнолітніми, проводилось слідчими органами внутрішніх справ (112 КПК України). В основному, досудове   слідство   було   проведено   повно   і   з   дотриманням   норм   КПК   України. На додаткове розслідування справи не направлялись.
Зазначена категорія справ призначалась судом до попереднього розгляду не пізніше десяти діб, а у випадку складності справ - не пізніше двадцяти діб з дня надходження до суду, що передбачено ст. 241 КПК України. Питання про складність справи вирішувалось в кожному випадку суддею з огляду на обсяг справи, кількість обвинувачених, кількість епізодів злочинної діяльності.
Це мало місце по кримінальних справах: по обвинуваченню та у скоєнні злочину, передбаченого ст. 185 ч. 3 та у скоєнні злочину, передбаченого ст. 185 ч. 2 КК України (справа надійшла до суду 28.07.2010 року, призначена до попереднього розгляду 09.08.2010 року, призначена до розгляду в суді 19.08.2010 року), справа по обвинуваченню у скоєнні злочину, передбаченого ст. 185 ч. 1 КК України (надійшла 13.07.2010 року, призначена до попереднього розгляду 23.07.2010 року, призначена до розгляду у суді 5.08.2010 року), справа по обвинуваченню у скоєнні злочину передбаченого ст. 296 ч. 1 КК України (надійшла 14.06.2010 року, призначена до попереднього розгляду 22.06.2010 року, призначена до розгляду у суді 1.07.2010 року). Всі справи вчасно призначалися до розгляду в суді не пізніше 10 діб, а у випадках складності справи - не пізніше 20 діб з дня попереднього розгляду, що передбачено ст. 256 КПК України, (справа по обвинуваченню у скоєнні злочинів передбачених ст.ст. 309 ч. 1, 315 ч. 2 КК України та у скоєнні злочинів передбачених ст.ст. 307 ч. 2 КК України (надійшла 22.11.2010 року, призначена до попереднього розгляду 29.11.2010 року, призначено до розгляду в суді 17.12.2010 року).
При розгляді судом зазначеної категорії справ, судами крім обставин, що підлягають доказуванню в кримінальній справі (ст. 64 КПК України) досліджувались додатково обставини, що підлягають встановленню в справах про злочини неповнолітніх (ст. 433 КПК України). При розгляді справ судом забезпечувався захист прав неповнолітніх підсудних, своєчасно повідомлялись і притягувались до участі у справах представники кримінальної міліції у справах неповнолітніх Хмільницького МВ УМВС України у Вінницькій області та представники служби у справах неповнолітніх Хмільницької райдержадміністрації, законні представники неповнолітніх підсудних та у необхідних випадках педагоги.
Зважаючи на інтелектуальні, психологічні та інші особливості неповнолітніх, Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області при розгляді справ щодо них виважено підходить до вирішення питання про обсяги доказів, які підлягають дослідженню в судовому засіданні і застосовує правила ч. 3 ст. 299 КПК України тільки переконавшись в тому, що підсудній правильно розуміє зміст фактичних обставин, які не оспорюють ся, за відсутності сумнівів щодо добровільності й істинності його позиції, а також за умови, що він усвідомлює неможливість у подальшому оспорити ці фактичні обставини в апеляційному порядку.
Вироки та постанови по справах не скасовувались та не змінювались .
Всі вироки по справах щодо неповнолітніх, постановлені з дотриманням правил, передбачених ст.ст. 323-325 КПК України. Крім обставин, передбачених ст.ст. 65-67 КК України, а саме загальних засад призначення покарання і обставин, які пом'якшують і обтяжують покарання, судом враховувались також умови життя та виховання неповнолітнього, вплив дорослих, рівень розвитку та інші особливості особи неповнолітнього, а також те, що покарання винних неповнолітніх особливою мірою повинно бути підпорядкованим меті їх виправлення і перевиховання, запобіганню вчиненню нових злочинів.
По восьми кримінальних справах неповнолітніх підсудних було звільнено від відбування покарання з випробуванням (ст. 75 КК України).
Так, неповнолітній, який обвинувачувався в скоєнні злочину, передбаченого ст. 186 ч. 1 КК України вироком суду від 10.12 2010 року був засуджений до одного року позбавлення волі . Разом з тим, суд при обранні виду та міри покарання врахував те, що він вперше скоїв злочин, повністю визнав свою вину і щиро розкаявся в скоєному, являвся неповнолітнім, умови життя неповнолітнього, те, що злочин він вчинив в силу збігу важких матеріальних обставин, а тому вважаючи можливим його виправлення та перевиховання без ізоляції від суспільства застосував до нього звільнення від відбування покарання з випробуванням з іспитовим строком один рік.
Неповнолітній, який обвинувачувався в скоєнні злочину, передбаченого ст. 185 ч. 1 КК України вироком суду від 2.02 2010 року був засуджений до одного року позбавлення волі. Разом з тим, суд, враховуючи те, що він повністю визнав свою вину щиро розкаявся у скоєному, його позитивні характеристики по місцю   навчання   і   проживання,   умови   проживання,   його   поведінку,   вирішив можливим звільнити його від відбування покарання з випробуванням, призначивши йому іспитовий строк один рік.
По кримінальні справі по відношенню до неповнолітньої особи винесено постанову про звільнення від кримінальної відповідальності: у зв'язку з передачею особи на поруки (ст. 47 КК України); по кримінальній справі неповнолітнього підсудного та по кримінальній справі неповнолітню підсудню було звільнено від кримінальної відповідальності у зв'язку з примиренням винного з потерпілим (ст. 46 КК України); по трьох кримінальних справах було звільнено від кримінальної відповідальності три неповнолітні особи із застосуванням примусових заходів виховного характеру (ст. 105 КК України), оскільки суд прийшов до висновку, що їх виправлення можливе без застосування покарання. Так, по кримінальній справі неповнолітній, який обвинувачувався в скоєнні злочину, передбаченого ст. 185 ч. 1 КК України, суд, враховуючи те, що він вперше притягується до кримінальної відповідальності, щиро розкаюється в скоєному, його вік, характеристику з місця навчання і проживання, його поведінку, а також клопотання, яке надійшли від педагогічного колективу ЗОШ № 3 м. Хмільника і батьків, прийшов до висновку, що його виправлення можливе без застосування покарання і звільнив його від покарання, передавши під нагляд педагогічного колективу і батьків.
По кримінальній справі неповнолітнього засуджено по ст. 296 ч. 1 КК України та призначено покарання у виді арешту терміном 15 діб (ст. 101 КК України).
По кримінальній справі неповнолітнього засуджено по ст. 185 ч. 1 КК України та призначено покарання у виді 50 годин громадських робіт (ст. 100 КК України).
Суд належним чином реагував на встановлені по справах факти порушення закону причини та умови, що сприяли вчиненню злочинів. По двох кримінальних справах були винесені дві окремі постанови, які були належним чином відправлені відповідним посадовим особам, для належного реагування.
Окремі постанови виносились відносно посадових осіб Хмільницького МРВ , які не вирішили питання про притягнення до адміністративної відповідальності батьків неповнолітніх за невиконання ними обов'язків, щодо виховання дітей, а також посадових осіб сільських Рад, які не в повній мірі проводили роботу серед населення по роз'ясненню кримінального законодавства щодо відповідальності, яка наступає при скоєнні злочинів у сфері обігу наркотиків. Всі окремі постанови суду виконані, про що до суду надійшли відповідні інформації.
З проблемних питань , які виникали під час розгляду в суді справ даної категорії , є те, що не завжди на перші виклики суду з'являлись представники навчальних закладів, представники служби у справах дітей Хмільницької міської ради і представники кримінальної міліції у справах неповнолітніх Хмільницького МРВ УМВС України у Вінницькій області, у зв'язку з чим суд змушений був застосовувати певні міри для забезпечення явки в суд вказаних представників.
 
 
                      Суддя
Хмільницького міськрайонного суду                                                   Л.П. Шевчук
     (вик. пом. судді Матяш Д.Ю.)