Протягом 1 кварталу 2011 року в Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області надійшло 132 кримінальних справи відносно 167 осіб.
За аналізуємий період розглянуто по суті 50 кримінальних справ, засуджено - 46 осіб, в тому числі 20 осіб звільнено від відбування покарання з випробуванням (ст.75 КК України), що становить 43,8 % від загальної кількості засуджених.
Призначення покарання засудженим відбувається з урахуванням характеризуючих даних особи, а саме: враховується вік, наявність на утриманні неповнолітніх дітей чи непрацездатних осіб, характеристику з місця проживання ( роботи, навчання ), наявність попередньої непогашеної і незнятої судимості та інш.
Крім того враховується характер скоєного злочину, беруться до уваги думка потерпілого, обставини, що пом’якшують чи обтяжують вину підсудного.
За аналізом практики застосування ст.ст. 75,76 КК України звільнення від відбування покарання з випробуванням застосовується до засуджених за тяжкі злочини, злочини невеликої тяжкості та злочини середньої тяжкості з урахуванням обставин, що характеризують поведінку винної особи до вчинення злочину: відсутність правопорушень та судимості, сумлінне ставлення до праці або навчання, порядна поведінка у побуті та інш.
Усі ці обставини в різноманітних їх сполученнях істотно знижують фактичну ступінь тяжкості злочину і особливо ступінь небезпечності винної особи для суспільства, що в своїй сукупності і є підставою для висновку суду про можливість звільнення засудженого від відбування покарання з випробуванням.
При цьому застосування ст.ст. 75,76 КК України мало місце відносно 2 осіб жіночої статі і відносно 18 осіб чоловічої статі.
При звільненні осіб від відбування покарання з випробуванням суд, за аналізуємий період поклав на засуджених обов’язки, передбачені ст. 76 КК України. Такі обов’язки було покладено на 20 осіб, що становить 100% від загальної кількості осіб, звільнених від відбування покарання з випробуванням.
При звільненні від відбування покарання з випробуванням на засуджених покладались наступні обов’язки:
- не виїжджати за межі України на постійне місце проживання без дозволу органу кримінально-виконавчої інспекції - відносно всіх осіб;
- повідомляти органи кримінально-виконавчої інспекції про зміну місця проживання, роботи або навчання - відносно всіх осіб.
Наприклад, вироком Хмільницького міськрайонного суду від 12 січня 2011 року Т. було засуджено за ст.ст. 185 ч.1, 296 ч.1 КК України. При обрані виду та міри кримінального покарання судом було враховано те, що він повністю визнав свою вину і щиро розкаявся в скоєному, сприяв розкриттю злочину, на його утриманні двоє неповнолітніх дітей, повністю відшкодував заподіяну шкоду і потерпіла до нього претензій не має, а разом з тим і те, що в момент вчинення одного злочину він перебував в стані алкогольного сп’яніння, а тому йому було призначене покарання у вигляді позбавлення волі на строк 2 роки, в силу ст. 75 КК України його звільнено від відбування покарання з іспитовим строком 1 рік, а в силу ст. 76 КК України покладено обов’язки не виїжджати на місце постійного проживання за межі України без дозволу кримінально-виконавчої інспекції та повідомляти інспекцію про зміну місця проживання та роботи.
Вироком Хмільницького міськрайонного суду від 21 лютого 2011 року по кримінальній справі № 1-71 Д. засуджений за ст.ст. 307 ч.1, 311 ч.1 КК України , а Р. – за ст. 317 ч.1 КК України.
При призначенні виду і міри кримінального покарання Д. судом було враховано те, що він вперше притягувався до кримінальної відповідальності, повністю визнав свою вину, щиро розкаявся в скоєному, сприяв розкриттю злочину, позитивно характеризується по місцю проживання, пройшов курс лікування від наркоманії, а тому йому було призначене покарання у вигляді позбавлення волі строком 5 років, в силу ст. 75 КК України звільнений від відбування покарання з іспитовим строком 2 роки, в силу ст. 76 КК України на нього покладені обов’язки: не виїжджати за межі України на постійне місце проживання без дозволу органу кримінально-виконавчої інспекції та повідомляти цей орган про зміну місця проживання.
Призначаючи вид і міру кримінального покарання Р. суд враховував те, що він вперше притягувався до кримінальної відповідальності, повністю визнав свою вину, щиро розкаявся в скоєному, сприяв розкриттю злочину, а тому йому призначено покарання 3 роки 6 місяців позбавлення волі, в силу ст. 75 КК України звільнений від відбування покарання з іспитовим строком 1 рік 6 місяців, в силу ст. 76 КК України на нього покладені обов’язки: не виїжджати за межі України на постійне місце проживання без дозволу органу кримінально-виконавчої інспекції та повідомляти цей орган про зміну місця проживання.
Помилки при застосуванні ст.ст. 75, 76 КК України Хмільницьким міськрайонним судом за 1 квартал 2011 року не допускались, вироків скасованих з цих підстав не було.
Даний аналіз вважаю за необхідне обговорити на нараді працівників колективу Хмільницького міськрайонного суду.
В.о.голови
Хмільницького міськрайонного суду К.О. Клімик
(Вик. суддя Тарнавський М.В. )