flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Узагальнення практики застосування ст. 75, 76 КК України за І півріччя 2010 року

21 вересня 2010, 14:10
УЗАГАЛЬНЕННЯ
практики застосування Хмільницьким
міськрайонним судом положень ст. ст. 75,76 КК
України при постановленні вироків за перший
квартал 2010 року
За І квартал 2010 року Хмільницьким міськрайонним судом було розглянуто 46 справ відносно 54 осіб, з яких судом застосовано положення ст.ст. 75, 76 КК України при постановленні вироків по 22 кримінальних справах відносно 23 осіб, які були звільнені від відбування покарання з випробовуванням.
         Призначення покарання засудженим відбувається з урахуванням характеризуючих даних особи, а саме: враховується вік, наявність на утриманні неповнолітніх дітей чи непрацездатних осіб, характеристику з місця проживання (роботи, навчання), наявність попередньої непогашеної, не знятої судимості і т. ін.
         Крім того, враховується характер скоєного злочину, береться до уваги думка потерпілого, обставини, що пом'якшують чи обтяжують вину підсудного.
 За аналізом випадків застосування ст.ст. 75, 76 КК України, звільнення від відбування покарання з випробуванням застосовується до засуджених за злочини невеликої тяжкості та злочини середньої тяжкості з врахуванням обставин, що характеризують поведінку винної особи до вчинення злочину: відсутність правопорушень та судимості, сумлінне ставлення до праці або навчання, порядна поведінка у побуті, наявність на утриманні непрацездатних родичів та ін.  Враховуються й обставини, що пом'якшують та обтяжують вину засудженого.
Усі ці обставини в різноманітних їх сполученнях істотно знижують фактичну ступінь тяжкості злочину і особливо ступінь небезпечності винної особи для суспільства, що в своїй сукупності і є підставою для висновку суду про можливість звільнення засудженого від відбування покарання з випробуванням.
При цьому, застосування ст. ст. 75, 76 КК України мало місце відносно 3-х осіб жіночої статі і відносно 21 особи чоловічої статі.
При звільненні від відбування покаранні з випробуванням осіб за вчинення злочинів невеликої тяжкості, суд покладав на засуджених обов'язки, передбачені ст. 76 КК України. Такі обов'язки було покладено на 23 осіб, що становить 100 % від загальної кількості осіб, звільнених від відбування
покарання з випробовуванням.
При звільненні від відбування покарання з випробовуванням на засуджених покладалися наступні обов'язки:
- не виїжджати за межі України на постійне місце проживання без дозволу орану кримінально-виконавчої системи - відносно всіх осіб.
повідомляти органи кримінально виконавчої системи про зміну місця проживання, роботи або навчання - відносно всіх осіб.
- пройти курс лікування від алкоголізму, наркоманії, або захворювання що становить небезпеку для здоров'я інших осіб - відносно 1 особи.
Наприклад, вироком Хмільницького міськрайонного суду від 17 березня 2010 року Р. було засуджено за ст. 185 ч.2 КК України. При призначенні покарання судом було враховано те, що вона повністю визнала свою вину, щиро розкаюється у скоєному, раніше не судима, є особою молодого віку, вчинила злочин внаслідок збігу тяжких сімейних обставин, по місцю проживання характеризується позитивно, а тому їй було призначене покарання у вигляді позбавлення волі на строк 1 рік 6 місяців, в силу ст. 75 КК України її звільнено від відбування покарання з випробуванням і іспитовим строком 1 рік, а в силу ст. 76 КК України покладено на неї обов'язок повідомляти органи кримінально-виконавчої системи про зміну місця проживання, роботи або навчання.
По кримінальній справі № 1-81 по обвинуваченню К. та К. було засуджено за ст. 185 ч. 3 КК України.
При призначенні покарання К. судом було враховано те, що він повністю визнав свою вину, щиро розкаюється у скоєному, раніше не судимий, на момент скоєння злочину є особою молодого віку, вчинив злочин внаслідок збігу тяжких сімейних обставин, по місцю проживання характеризується позитивно, а тому йому було призначене покарання у вигляді позбавлення волі на строк 4 роки, в силу ст. 75 КК України його звільнено від відбування покарання з випробуванням і іспитовим строком 2 роки, а в силу ст. 76 КК України покладено на нього обов'язок не виїжджати за межі України на постійне проживання без дозволу органів КВС.
При призначенні покарання К. судом було враховано те, що він визнав свою вину, розкаюється в скоєному, позитивно характеризується по місцю проживання, збитки, спричинені злочином, - відшкодовані, обставиною, яка обтяжує його вину, є вчинення злочину в стані алкогольного сп’яніння, а тому йому було призначене покарання у вигляді позбавлення волі на строк 4 роки, в силу ст. 75 КК України його звільнено від відбування покарання з випробуванням і іспитовим строком один рік, а в силу ст. 76 КК України покладено на нього обов'язок не виїжджати за межі України на постійне проживання без дозволу органів КВС та повідомлятиме ці органи про зміну місця, роботи, проживання.
Помилок при застосуванні ст. ст. 75, 76 КК України Хмільницьким міськрайонним судом за 1-й квартал 2010 року судом не допускалося, вироків, скасованих з цих підстав не було.
Даний аналіз вважаю за необхідне обговорити на нараді працівників колективу Хмільницького міськрайонного суду.
 
 
В.о. голови
Хмільницького міськрайонного суду                                                    К.О. Клімик
 
(вик. суддя Біла Л.М.)