Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Узагальнення практики з питань відкриття провадження у цивільних справах (постановлення ухвал про залишення позовних заяв без руху, їх повернення) Хмільницьким міськрайонним судом Вінницької області за 2016 рік
Хмільницьким міськрайонним судом Вінницької області проведено узагальнення практики з питань відкриття провадження у цивільних справах (постановлення ухвал про залишення позовних заяв без руху, їх повернення) за 2016 рік.
Впродовж періоду, за який проводиться узагальнення, на розгляді Хмільницького міськрайонного суду перебувало 1450 цивільних справ, з яких по 139 справах були постановлені ухвали про залишення позову без руху, а по 64 справах постановлено ухвали про їх повернення в зв’язку з не усуненням недоліків зазначених в ухвалі.
В основному підставами залишення позовної заяви без руху було відсутність посилань на докази на підтвердження кожної обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, позовна заява не містила переліку документів, що додаються до заяви, відсутність документа про сплату судового збору.
У цивільному процесі, що базується на засадах змагальності й диспозитивності, особливого значення набуває зміст позовної заяви, на підставі якої суддя відкриває провадження у справі.
Від змісту позовної заяви залежать дії судді при вирішенні питання про відкриття провадження у справі і проведення подальших підготовчих дій для розгляду справи у судовому засіданні та при її розгляді по суті, у тому числі і про її судову юрисдикцію та підсудність, про визначення обставин, що мають значення для її вирішення, про залучення в процес інших осіб, дослідження доказів тощо.
Вимоги, що пред'являються до змісту позовної заяви чітко визначені у ст.119 ЦПК України і важливими з урахуванням наведеного, є, зокрема, зміст позовних вимог, виклад обставин, яким позивач обґрунтовує свої вимоги, зазначення доказів, що підтверджують кожну обставину у справі, наявність підстав для звільнення від доказування.
Стаття 120 ЦПК України передбачає, що позивач повинен додати до позовної заяви її копії та копії всіх документів, що додаються до неї відповідно до кількості відповідачів та третіх осіб.
Якщо позивач не дотримав якоїсь із вимог до позовної заяви, зазначених у ст. 119, ст. 120 ЦПК України, і відсутність певної інформації не дає можливості суду вирішити питання про відкриття провадження у справі та виконати обов'язок з повідомлення про це осіб, які беруть участь у справі, суд залишає позовну заяву без руху і пропонує позивачеві виправити виявлені недоліки (ч.1 ст.121 ЦПК України).
Залишаючи позовну заяву без руху, судді Хмільницького міськрайонного суду детально вказували в ухвалі, які саме недоліки допущені, яким чином їх належить усунути і у який термін.
Тільки у разі зазначення судом усіх цих даних та невиконання позивачем вимог ухвали у встановлений строк, така позовна заява поверталась позивачу.
Згідно даних судової статистики протягом звітного періоду до апеляційного суду Вінницької області оскаржено 2 ухвали про повернення позовної заяви, які за результатами апеляційного перегляду були скасовані.
Як показав аналіз скасованих ухвал про повернення, судді Хмільницького міськрайонного суду при вирішені питання про відкриття провадження у справі, а звідти – і при постановлені ухвали про повернення позовної заяви, допускали невідповідність висновків обставинам справи, не врахували та не застосовували норми процесуального права, що призвело до неправильного вирішення питання.
За результатами проведеного узагальнення слід зробити висновок, що судді Хмільницького міськрайонного суду при розгляді цивільних справ, в основному, правильно застосовують норми процесуального закону.
Голова
Хмільницького міськрайонного суду М.Г. Войнаревич
Вик. суддя Робак М.В.