flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Узагальнення про судову практику розгляду кримінальних проваджень на підставі угод, суддями Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області за 2015 рік.

28 грудня 2016, 14:31

 УЗАГАЛЬНЕННЯ

про судову практику розгляду кримінальних проваджень на підставі угод, суддями

Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області за 2015 рік.

 

                Так, згідно ст.468 КПК, у кримінальному провадженні можуть бути укладені такі види угод:

-              угода про примирення між потерпілим та підозрюваним чи обвинуваченим;

-              угода між прокурором та підозрюваним чи обвинуваченим про визнання винуватості. При цьому, угода про примирення між потерпілим та підозрюваним чи обвинуваченим може бути укладена у провадженні щодо кримінальних проступків, злочинів невеликої та середньої тяжкості та у кримінальному провадженні у формі приватного обвинувачення.

             Угода про визнання винуватості між прокурором та підозрюваним чи обвинуваченим може бути укладена у провадженні щодо кримінальних проступків, злочинів невеликої чи середньої тяжкості, тяжких злочинів, внаслідок яких завдана шкода лише державним чи суспільним інтересам. Укладання угоди у таких кримінальних провадженнях, в якому бере участь потерпілий, не допускається.

               Укладання угоди про примирення або визнання винуватості може ініціюватися в будь-який момент після повідомлення особі про підозру до виходу суду до нарадчої кімнати для ухвалення вироку.

        Розгляд щодо угоди проводиться судом під час підготовчого судового засідання за обов’язкової участі сторін угоди з повідомленням інших учасників судового провадження. Відсутність інших учасників судового провадження не є перешкодою для розгляду.

      Угода про примирення також може укладатися, якщо її сторонами чи стороною є неповнолітні. У такому випадку угода укладається за участю законних представників і захисників неповнолітніх. При цьому якщо неповнолітній досяг шістнадцятирічного віку, він має право укладати угоду про примирення самостійно, але за наявності згоди його законного представника. Якщо ж неповнолітній не досяг 16 років, угоду про примирення за його згодою укладає законний представник неповнолітнього. Про надання згоди неповнолітнім, його законним представником у наведених вище випадках обов'язково має бути зазначено в угоді про примирення.

           Відповідно до ст. 475 КПК якщо суд переконається, що угода може бути затверджена, він ухвалює вирок, яким затверджує угоду і призначає узгоджену сторонами міру покарання. Він повинен відповідати загальним вимогам до обвинувальних вироків з урахуванням деяких особливостей.

            Мотивувальна частина вироку на підставі угоди повинна містити формулювання обвинувачення та статті закону України про кримінальну відповідальність, яка передбачає кримінальне правопорушення, у вчиненні якого обвинувачувалася особа; відомості про укладену угоду, її реквізити, зміст та визначена міра покарання; мотиви, з яких суд виходив при вирішенні питання щодо відповідності угоди вимогам закону і ухваленні вироку та положення закону, якими він керувався.

           У резолютивній частині вироку на підставі угоди повинно міститися рішення про затвердження угоди із зазначенням її реквізитів, рішення про винуватість особи із зазначенням статті закону України про кримінальну відповідальність, рішення про призначення узгодженої сторонами міри покарання по кожному з обвинувачень та остаточна міра покарання, а також інші відомості. Вирок на підставі угоди може бути оскаржений.

          Відповідно до ст. 476 КК України, у разі невиконання угоди про примирення або про визнання винуватості, потерпілий чи прокурор відповідно мають право звернутися до суду, який затвердив таку угоду, з клопотанням про скасування такого вироку. Наслідком скасування вироку є призначення судового розгляду в загальному порядку або направлення матеріалів провадження для завершення досудового розслідування в загальному порядку, якщо угода була ініційована на стадії досудового розслідування. Умисне невиконання угоди є підставою для притягнення особи до відповідальності, встановленої законом.

          Згідно статистичних даних за 2015 рік Хмільницьким міськрайонним судом розглянуто 17 кримінальних проваджень із укладеними угодами. По 5 провадженнях постановлено вироки із затвердженням угод про примирення винного з потерпілим.

      Так, відповідно до вироку Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області від 12 лютого 2015 року у справі № 149/190/15-к, затверджено угоду про примирення між потерпілим С., з одного боку, та обвинуваченою Г. з іншого, яка обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. З ст. 15, ч. 1 ст. 185 КК України. Обвинувачену у цьому проваджені визнано винною у вчинені злочину та призначено покарання у вигляді штрафу, також роз’яснення наслідки невиконання угоди.

          По 10 кримінальних провадженнях Хмільницьким міськрайонним судом постановлено вироки із затвердженням угод про визнання винуватості.

          Вироком Хмільницького міськрайонного суду від 20 лютого 2015 року затверджено угоду про визнання винуватості, укладену відповідно до вимог ст. 472 КПК України, між прокурором Хмільницької міжрайонної прокуратури та обвинуваченим М. у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 309, ч. 1 ст. 317 КК України. Відповідно до вироку обвинуваченого М. визнано винним у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 309 КК України, призначено покарання у виді позбавлення волі на строк 2 роки та у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 317 КК України, призначено покарання у виді позбавлення волі на строк 4 роки. На підставі ч. 1 ст. 70 КК України обвинуваченому М. призначено покарання у виді позбавлення волі на строк 4 роки. На підставі ст.75 КК України звільнено від відбування призначеного судом покарання, якщо він протягом 2 років іспитового строку виконає покладені на нього згідно ст. 76 КК України обов'язки.

В одному кримінальному провадженню було відмовлено в затвердженні угоди про примирення обвинуваченого з потерпілим.

          Так, ухвалою Хмільницького міськрайонного суду від 02 березня 2015 року було відмовлено в затвердженні угоди про визнання винуватості, укладеної між прокурором Хмільницької міжрайонної прокуратури та обвинуваченим Ш„ у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 309 КК України.

          Як встановлено судом, обвинувальний акт, всупереч вимог п. 5 ч. 2 ст. 291 КПК України, не містить повного викладу фактичних обставин кримінального правопорушення, які прокурор вважає встановленими та формулювання обвинувачення, оскільки ні обвинувальний акт, ні угода про визнання винуватості не містять викладу фактичних обставин щодо незаконного придбання та виготовлення наркотичного засобу обвинуваченим, а тому відсутність чіткого та конкретного формулювання обвинувачення порушує право на захист особи, щодо якої складено обвинувальний акт. угода про визнання винуватості, останні не відповідають вимогам КПК України, а тому обвинувальний акт підлягає поверненню прокурору.

          Під час проведення узагальнення встановлено, що по всіх обвинувальних актах , які надійшли до суду за 2015 рік , із укладеними угодами, кримінальні провадження розглянуті суддями вчасно,та без порушень норм КПК України. Суддями ретельно вивчено та проаналізовано КПК України. При розгляді справ даної категорії враховуються, застосовуються положення та дотримуються вимоги ст.469 КПК України. Перед затвердженням угоди про визнання винуватості чи про примирення суд (згідно з вимогами ч.ч. 4-6 ст. 474 КПК) з’ясовує, чи розуміє обвинувачений права, надані йому законом, наслідки укладення та затвердження угод, характер кожного обвинувачення, вид покарання й інші заходи, які будуть застосовані до нього у разі затвердження угоди судом, а також суддя обов’язково переконується, що укладення угоди є добровільним. У разі необхідності (якщо суд має сумніви щодо відповідності угоди вимогам закону) затвердження угоди може бути перенесено на іншу дату. Якщо ж суд переконається, що угода може бути затверджена, він відповідно до ст. 475 КПК ухвалює вирок, яким затверджує угоду і призначає узгоджену сторонами міру покарання. Всі вироки винесені суддями Хмільницького міськрайонного суду відповідають загальним вимогам до обвинувальних вироків із урахуванням особливостей, передбачених зазначеною статтею.

Суддя

Хмільницького міськрайонного суду                                 Гончарук-Аліфанова О.Ю.