Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
судової практики про призначення судом у 1-му півріччі 2016 року експертиз в цивільних справах.
Призначення судової експертизи - складний процес, який є результатом реалізації як ініціативи осіб, які беруть участь у справі, так і повноважень суду.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про судову експертизу» судова експертиза — це дослідження експертом на основі спеціальних знань матеріальних об'єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини справи, що перебуває у провадженні органів досудового розслідування чи суду.
Станом на 1-ше півріччя 2016 року в Хмільницькому міськрайонному судці було призначено 9 експертиз, а саме:
- 1 - на - судова медико-генетична експертиза;
- 5 - судово-почеркознавча експертиза;
- З - судово-психіатрична експертиза.
Так, наприклад в провадженні Хмільницького міськрайонного суду перебуває цивільна справа за позовом Б. в інтересах не повнолітнього сина інваліда дитинства Д до С., Відділу реєстрації актів цивільного стану Хмільницького району Хмільницького МРУЮ, третя особа: орган опіки та піклування Хмільницької РДА про встановлення батьківства. Представник відповідача С.. надіслав до суду клопотання про призначення по справі судово-медичної генетичної експертизи. 11.02.2016 року було призначено судову медико-генитичну експертизу ДНК, проведення якої доручено експертам Київського міського бюро судово-медичної експертизи та поставлено питання чи являється С. біологічним батьком Д.
Відповідно до ч. 1 ст. 143 ЦПК України, для з'ясування обставин, що мають значення для справи і потребують спеціальних знань у галузі науки, мистецтва, техніки, ремесла тощо, суд призначає експертизу за заявою осіб, які беруть участь у справі.
Призначаючи судову експертизу, суд повинен чітко визначити предмет експертизи, тобто обставини, що мають значення для справи та потребують встановлення із застосуванням спеціальних знань експерта.
Наприклад, у цивільній справі за позовом П. до С. про стягнення заборгованості, в якій було надано заперечення проти позову, та призначено у справі судову почеркознавчу експертизу, проведення якої доручено експертам Вінницького відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз, на вирішення експертів було поставлено наступні питання:
1. Чи виконано рукописний текст в заяві від 16.12.2009 року про оформлення на Ім'я С, 08.06.1957 р.н. кредитки – С або іншою особою.
2. Чи виконані підписи в заяві від 16.12.2009 року про оформлення на ім'я С., 08.06.1957 р.н. кредитки та в довідці про умови кредитування з використанням платіжної картки "Кредитка універсальна" 55 днів пільгового періоду- за № від 16.12.2009 року – С. або іншою особою?
Почеркознавча експертиза є одним з ефективних засобів, що сприяють прийняттю обґрунтованих рішень по цивільних справах і арбітражних спорах. Основною метою даного виду експертизи є ідентифікація особи, яка написала певний рукописний текст або виконав підпис, цифровий запис.
Залежно від конкретних обставин справи, що розглядається експертизою може бути встановлений або спростовано факт написання конкретною особою, встановлюються способи виконання тих чи інших рукописів, стан конкретної особи в момент виконання рукопису, типологічні властивості особистості (стать, вік, фізичні та професійні особливості, стан сп'яніння тощо).
В судовій практиці по цивільних справах сьогодні особливо часто виникає необхідність у дослідженні підписів у заповіті, підписних листах, письмових текстів - речових доказів. До них, зокрема, належать фінансові документи - відомості, рахунки, прибуткові та видаткові касові ордери, накладні; приватні листи та ін.
26.02.2016 року Хмільницьким міськрайонним судом було розглянуто у відкритому попередньому судовому засіданні клопотання Л. про призначення судово-психіатричної експертизи, у цивільній справі № 149/344/16/ц за заявою Лецької Л, заінтересована особа: Орган опіки та піклування Хмільницької міської ради, про визнання особи недієздатною, встановлення над нею опіки та призначення опікуна, та призначено судово-психіатричну експертизу з метою визначення психічного стану Г, проведення якої доручено Вінницькій обласній психіатричній лікарні ім. О.І. Ющенко. На вирішення судово-психіатричної експертизи поставлено наступні питання:
І.Чи хворіла Г., 30 березня 1987 р.н., будь-якою психічною хворобою, якщо хворіє, то якою саме?
2. Чи здатна (не здатна)Г., 30 березня 1987 р.н., розуміти значення своїх дій та керувати ними?
Згідно ст. 66 ЦПК України - висновок експерта є доказом в справі.
Відповідно, оцінювати висновок експерта суд повинен як один із наявних доказів у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що повинно грунтуватися на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні. Як і інші докази, висновок експерта не має для суду наперед встановленого значення. Результат оцінки висновку експерта суд відображає в рішенні, в якому наводить мотиви його прийняття чи відмови у прийнятті.
В ході проведеного узагальнення було проаналізовано практику розгляду цивільних справ призначення судом у 1-му півріччі 2016 року експертиз в цивільних справах Хмільницьким міськрайонним судом при застосуванні спеціальних знань для зібрання доказів. Аналіз показав, що експертні дослідження є важливою, іноді невід'ємною складовою процесу доказування у цивільному судочинстві.
|
|
Войнаревич М. Г. |