flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Узагальнення судової практики здійснення кримінальних проваджень щодо неповнолітніх за І-ше півріччя 2016 року

23 грудня 2016, 15:24

УЗАГАЛЬНЕННЯ

судової практики здійснення кримінальних проваджень щодо
неповнолітніх за І-ше півріччя
2016 року

Відповідно до плану роботи Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області на 2016 рік суддею Тарнавським М.В. проведено аналіз судової практики здійснення кримінальних проваджень щодо неповнолітніх за перше півріччя 2016 року.

Згідно із статистичними даними за 1 півріччя 2016 р. в провадженні Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області всього перебувало 121 кримінальне провадження, з них 6 кримінальних провадження про злочини, вчинені неповнолітніми.

Відсоток кримінальних справ про злочини, вчинені неповнолітніми, щодо загальної кількості справ, які перебували у провадженні суду у 2016 роках, становить відповідно 4,95 %.

Таким чином на вивченні у Хмільницькому міськрайонному суді Вінницької області всього перебувало 6 кримінальних проваджень відносно 8 неповнолітніх осіб. З них справи щодо 1 особи розглянуто з постановленням обвинувального вироку, відносно 2 осіб провадження закрито та відносно 1 особи справа направлена за підсудністю. Залишок нерозглянутих кримінальних проваджень - 2.

Згідно з ч. 10 ст. 31 КПК судове провадження стосовно неповнолітньої особи та щодо декількох осіб, одна з яких є неповнолітньою, здійснюється виключно суддями, уповноваженими зборами суддів відповідних судів у порядку ст. 115 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" на здійснення кримінального провадження щодо неповнолітніх.

В Хмільницькому міськрайонному суді Вінницької області повноваження, щодо розгляду кримінальних справ відносно неповнолітніх покладено на суддів Войнаревича М.Г.,  Тарнавського  М.В., Клімика К.О.

Тривалість часу розгляду кримінальних справ по суті кримінально- процесуальним законодавством не визначена, але відповідно до вимог ст. 6


Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна людина при висуненні проти неї будь-якого кримінального обвинувачення має право на справедливий і відкритий розгляд упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, створеним відповідно до закону. Вказані вимоги узгоджуються також з положеннями п. 20.1 Мінімальних стандартних правил ООН ("Пекінські правила"), згідно з якими будь-яка справа неповнолітнього із самого початку повинна вестися швидко без непотрібних затримок.

Вивченням справ, встановлено, що вимоги про розумні строки розгляду справ цієї категорії по суті виконуються. Так більшість справ розглядається в терміни 1-3 місяці. Хмільницьким міськрайонним судом Вінницької області за результатами розгляду кримінальних справ у 2016 році випадків взяття під варту неповнолітніх осіб не було.

Відповідно до вимог ст. 442 КПК України про час і місце розгляду справи неповнолітнього суд повідомляє службу в справах дітей та міліцію у справах дітей, а також вправі викликати в судове засідання представників служби у справах дітей та міліції у справах дітей.

Вимоги про повідомлення служби у справах дітей і міліції у справах дітей за законом є обов'язковими до виконання при розгляді судами справ про злочини, вчинені неповнолітніми.

Виконання вказаних вимог сприяє всебічному з'ясуванню даних про особу неповнолітнього, виявленню причин і умов, що призвели до вчинення злочину, та дослідженню умов, у яких виховувалися чи навчалися неповнолітні.

Згідно з вимогами ст. 433 КПК України при розгляді справи про злочин, вчинений неповнолітнім, крім обставин, зазначених у ст. 64 КПК, судом з'ясовуються: вік неповнолітнього; стан здоров'я та загального розвитку; характеристика (ставлення до навчання, праці, поведінка в побуті тощо); умови життя і виховання (дані про сім'ю, побутове оточення); обставини, що негативно впливали на його виховання; вплив дорослих підмовників та інших осіб, які втягнули неповнолітнього в злочинну діяльність, а також його ставлення до

вчиненого ДІЯННЯ.


Під час вивчення справ, випадків порушення права неповнолітніх підсудних на захист не виявлено.

Неповнолітньому підозрюваному (обвинуваченому) реально забезпечується його право на захист, у тому числі шляхом забезпечення обов'язкової участі захисника, як із моменту встановлення факту неповноліття, так і з часу виникнення будь-яких сумнівів у тому, що особа є повнолітньою.

Відповідно до вимог ст. 98 КК України до неповнолітніх, визнаних винними у вчиненні злочину, судом можуть бути застосовані такі основні види покарань:

1)    штраф;

2)     громадські роботи;

3)     виправні роботи;

4)     арешт;

5)     позбавлення волі.

До неповнолітніх можуть бути застосовані додаткові покарання у вигляді штрафу та позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю.

Кримінальні справи про злочини, вчинені неповнолітніми особами у яких закінчено провадження у 2016 році в апеляційному порядку не переглядалися.

Суд під час розгляду кримінальних справ про злочини неповнолітніх дотримується загальних засад призначення покарання, враховує ступінь тяжкості вчиненого злочину, особу винного та обставини, що пом'якшують чи обтяжують покарання, а також інші обставини, в тому числі передбачені ст. 433 КПК України.

Крім того, суд при призначенні покарання у вигляді позбавлення волі на певний строк дотримуються вимог ст. 102 КК України.

Таким чином слід відмітити, що судом суворо дотримуються всі особливості судового розгляду справ про злочини, вчинені неповнолітніми особами такі, як участь законного представника підсудного чи представників служби у справах неповнолітніх, порядок виклику підсудного, віддання його під


нагляд батьків, опікунів чи піклувальників, адміністрації дитячої установи, виділення справи про злочин неповнолітнього в окреме провадження.

М.В. Тарнавський

Суддя

Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області

Вик.: Баліцький О. О. тел. (04338)2-10-51