flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Судова практика розгляду кримінальних справ про злочини проти життя та здоров’я особи (ст.ст.115-145 КК України) за 2013 рік.

29 квітня 2014, 15:54

 УЗАГАЛЬНЕННЯ

судової практики розгляду Хмільницьким міськрайонним судом Вінницької області кримінальних справ про злочини проти життя та здоров’я особи  (ст.ст.115-145 КК України) за 2013 рік.

 

З метою забезпечення правильного й однакового застосування законодавства при розгляді справ про злочини проти життя та здоров'я  особи, згідно плану роботи Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області на І півріччя 2014 року заплановано узагальнення судової практики розгляду Хмільницьким міськрайонним судом Вінницької області кримінальних справ про злочини проти життя та здоров’я особи (ст.ст.115-145 КК України) за 2013 рік.

Метою даного узагальнення є вивчення та аналіз судової практики по кримінальних справах даної категорії, виявлення випадків порушення норм права та встановлення їх причин, визначення кола проблем, які виникають при розгляді справ.

Відповідно до  ст. 27 Конституції України, кожна людина має невід'ємне право на життя. Ніхто не може бути свавільно позбавлений життя. Обов'язок держави - захищати життя людини. Кожен має право захищати своє життя і здоров'я, життя і здоров'я інших людей від протиправних посягань. Умисне позбавлення життя іншої людини  належить до найтяжчих злочинів проти особи.

В провадженні Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області у 2013 році перебувало:

 88 кримінальних проваджень про кримінальні правопорушення проти життя та здоров’я особи (ст.ст.115-145 КК України) відносно 99 осіб за КПК України (в ред. 2012 року).

11 кримінальних справ про злочини проти життя та здоров’я особи (ст.ст.115-145 КК України) відносно 16 осіб за КПК України (в ред. 1960 року).

За 2013 рік Хмільницьким міськрайонним судом Вінницької області розглянуто:

 81 кримінальне  провадження про кримінальні правопорушення проти життя та здоров’я особи (ст.ст.115-145 КК України) відносно 82 осіб за КПК України (в ред. 2012 року).

9 кримінальних справ про злочини проти життя та здоров’я особи (ст.ст.115-145 КК України) відносно 9 осіб за КПК України (в ред. 1960 року).

Так, Хмільницьким міськрайонним судом Вінницької області в 2013 році за КПК України (в ред. 2012 року) розглянуто: з постановленням вироку 23 кримінальні провадження; із закриттям провадження у справі і звільненням від кримінальної відповідальності – 56 кримінальних проваджень; з затвердженням угоди – 2 кримінальні провадження. Залишок нерозглянутих кримінальних проваджень даної категорії на кінець звітного періоду становить – 7 кримінальних проваджень.

За КПК України (в ред. 1960 року) в 2013 році Хмільницьким міськрайонним судом Вінницької області розглянуто: з постановленням вироку - 5 кримінальних справ; із закриттям провадження у справі – 2 кримінальні справи; поверненням на додаткове (досудове) розслідування  – 2 кримінальні справи. Залишок нерозглянутих кримінальних справ даної категорії на кінець звітного періоду становить – 2 кримінальні справи.

За проаналізований період  Хмільницьким міськрайонним судом розглянуто: 3 кримінальні справи/провадження про кримінальні правопорушення/злочини, передбачені ст.115 КК України; 1 кримінальну справу/провадження про кримінальні правопорушення/злочини, передбачені ст. 119 КК України; 2 кримінальні справи/провадження про кримінальні правопорушення/злочини, передбачені ст. 121 КК України; 2 кримінальні справи/провадження про кримінальні правопорушення/злочини, передбачені ст.122 КК України; 62 кримінальні справи/провадження про кримінальні правопорушення/злочини, передбачені ст.125 КК України; 4 кримінальні справи/провадження про кримінальні правопорушення/злочини, передбачене ст.128 КК України; 1  кримінальну справи/провадження про кримінальні правопорушення/злочини, передбачені ст. 135 КК України; 6 кримінальних справ/ проваджень про інші злочини проти життя та здоров’я особи (ст.ст.115-145 КК України).  

Проведеним узагальненням встановлено, що судді Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області при розгляді кримінальних страв/проваджень даної категорії виконують вимоги вимог ст. ст. 314, 316 КПК України, ст.ст. 241,256 КПК України (в ред. 1960 року).

Так, обвинувальний акт у кримінальному провадженні по обвинуваченню Ш. у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 122 КК України надійшов до Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області 31.01.2013 року. Ухвалою Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області від 05.02.2013  року у даному кримінальному провадженні призначено підготовче судове засідання  на 15.02.2013 року. Ухвалою Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області від 15.02.2013 року у кримінальному провадженні по обвинуваченню Ш. призначено судовий розгляд на 25.02.2013 року. Вироком Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області від 20.03.2013 року затверджено угоду про примирення укладену 19.03.2013 року між потерпілим та обвинуваченим, Ш. визнано винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 122 КК України та призначено узгоджене сторонами угоди про примирення покарання у виді виправних робіт строком на 1 рік, з відрахуванням в доход держави 15 відсотків із суми заробітку Ш.

При призначенні кримінального покарання судді Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області у кожному випадку і щодо кожного обвинуваченого (підсудного), який визнається винуватим у вчиненні кримінального правопорушення/злочину, дотримуються вимог ст. 65 КК України стосовно загальних засад призначення покарання, оскільки саме через цю норму реалізуються принципи законності, справедливості, обґрунтованості та індивідуалізації покарання.

У кожному конкретному випадку суддями при призначенні покарання враховувався ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення/злочину, дані про особу обвинуваченого (підсудного)                         та обставини, що пом’якшують та обтяжують покарання, оскільки особі, яка вчинила злочин, має бути призначено покарання, необхідне і достатнє для її виправлення та попередження нових злочинів.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 65 КК суддями Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області призначалися покарання в межах, визначених санкцією статті Особливої частини КК України, що передбачає відповідальність за вчинений злочин.

Визначаючи ступінь тяжкості вчиненого злочину, судді Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області виходили з класифікації злочинів (ст. 12 КК України), а також із особливостей конкретного злочину й обставин його вчинення (форма вини, мотив і мета, спосіб, стадія вчинення, кількість епізодів злочинної діяльності, роль кожного із співучасників, якщо злочин вчинений групою осіб, характер і ступінь тяжкості наслідків, що настали, тощо).

Досліджуючи дані про особу обвинуваченого (підсудного), судді з’ясовували його вік, стан здоров’я, поведінку до вчинення злочину як у побуті, так і за місцем роботи чи навчання, його минуле (зокрема, наявність не знятих чи не погашених судимостей, адміністративних стягнень), склад сім’ї (наявність на утриманні дітей та осіб похилого віку).

Виходячи з того, що встановлення пом’якшуючих та обтяжуючих покарання обставин має значення для правильного його призначення, суддями всебічно досліджувалися матеріали справи щодо наявності таких обставин і наводились у вироку мотиви прийнятого рішення.

Наприклад, 15 серпня 2013 року біля 24 години Г., перебуваючи в стані алкогольного сп’яніння, по місцю свого проживання по вул. Леніна, 57 в с. Березна Хмільницького району Вінницької області, в ході суперечки, умисно наніс потерпілій Н. удари кулаками правої та лівої руки по різним частинам тіла, чим спричинив їй, згідно висновку експерта № 1598 від 9 вересня 2013 року тілесні ушкодження у вигляді: синця та садна в ділянці правої вушної раковини, синця на нижній повіці правого ока, чотирьох синців на передній поверхні правого плечового суглобу, на зовнішній поверхні правого плеча, синця в ділянці лівого плечового суглобу, синця на передній поверхні грудної клітки, синця в центральній частині тім’яно-потиличної ділянки, які належать до легких тілесних ушкоджень. Вироком Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області від 22.11.2013 року Г. визнано винним у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч.1 ст.125 КК України та призначено покарання у вигляді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 гривень на користь держави. При обрані виду та міри кримінального покарання обвинуваченому Г. суд врахував обтяжуючою його вину обставиною перебування його в момент вчинення кримінального правопорушення в стані алкогольного сп’яніння, також врахував те, що він негативно характеризується по місцю колишнього проживання, разом з тим суд врахував те, що він вперше притягується до кримінальної відповідальності, повністю визнав свою вину і щиро розкаявся в скоєному, сприяв розкриттю кримінального правопорушення, потерпіла претензій до нього не має і при обрані міри покарання покладається на розсуд суду.

Відповідно до ст. 397 КПК України, ст. 352 КПК України (в ред. 1960 року) кримінальні провадження/справи своєчасно направлялись до Апеляційного суду Вінницької області, про що повідомлялись учасники.

За наслідками перегляду кримінальних справ в апеляційному порядку: 1 вирок Хмільницького міськрайонного суду – змінено; 1 вирок Хмільницького міськрайонного суду - скасовано.

Проведене узагальнення показало, що кількість скасованих та змінених Апеляційним судом Вінницької області судових рішень Хмільницького міськрайонного суду є незначною, що є безумовним свідченням законності, обґрунтованості та справедливості прийнятих суддями Хмільницького міськрайонного суду рішень, що ґрунтуються на всебічному, повному та об’єктивному розгляді кожної справи.

 

Суддя

Хмільницького міськрайонного суду                                 Олійник І.В.

Вик. помічник судді Поліщук В.А.