flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Історична довідка створення міста Хмільника та Хмільницького району

Історична довідка
 створення  міста Хмільника та Хмільницького  району
 
Згідно архівних документів, Хмільник- одне з найстаріших містПоділля, яке розташоване між двома рукавами Південного Бугу. Перша письмова згадка про це місто датується 1362 роком.Йдеться про те, що литовський князь Ольгерд, розбивши татар на річціСині Води, зайняв невелике поселенняХмільник. Вонознаходилось за 6 км від Чорного шляху, яким рухались татарські йтурецькі орди, було воротами на Поділля з північного сходу. ТомуХмільник поступово укріплювався, і в 1434 році, коли місто відійшло доПольщі, являв собою укріплений замок з розташованими навколо ньогобудинками.
У 1534 році занаказом польського короля місто обнесли кам'яним муром з баштами. Викопаний канал між Південним Бугом і його притокою Пастушею надавав місту острівного положення.
1585 року в місті відбувся протестантський Хмільницький собор. 1603року вХмільнику збудували Костьол. Ця споруда існує і досі. Трудящі міста брали участь у селянсько-козацьких повстаннях на чолі з Наливайком (1594-1596рр.) та Павлюком 1637 року.
15 червня 1649 року в Хмільникупобував із своїм загоном Б. Хмельницький. 1659 року Хмільник бувтимчасовим пристанищем війська гетьмана І. Виговського.
1672 р. місто захопили турки. 27 років тут стояв їх гарнізон. Турки укріпляли замок, побудували мечеть - восьмигранну споруду з стінами півтора метра завтовшки.  Між замком і мечеттю, а також сторожовими постами в зарослях ріки булипрориті підземні ходи. Після поєднання Правобережної України з РосієюХмільник був окружним центром Брацлавського намісництва, а з 1797року - повітовим містом Подільської губернії. Місто мало свій герб -зображення срібної башти на голубому фоні.
Наприкінці 1918 року до міста ввійшли австро-німецькі війська. У травні 1918 року була створена підпільна більшовицька організація. У грудні владу в місті захопила петлюрівська Директорія. В лютому 1919 року було відновлено радянську владу, перед якою постало важке завдання - відбудувати господарство, що занепало під час громадянської війни.
У жовтні 1938 уряд Радянської України оголосив район Хмільника курортною зоною. Почалось будівництво обласної водолікарні. Розвиткукурорту перешкодила Друга світова війна й повоєнна розруха. Сумневидовище являв собою Хмільник після німецької окупації. Самовіддана праця людей дала змогу за короткий час залікувати рани війни. Після 1960року почали відкриватись нові курортні й санаторні заклади.Розвиток Хмільника тісно пов'язаний з наявністю тут великих запасівнадзвичайно цінних мінеральних вод, відкритих ще 1934 року під часбуріння артезіанської свердловини. Першим докладно дослідивхмільницьку воду професор В.В. Гук. Виявилось, що це радонова вода.Впіслявоєнні роки з руїн підняли місто працелюбні руки Хмільничан. Ці жруки перетворили його в місто - курорт. У 1980 році місто отримало статус міста обласного значення. На теперішній час місто-курорт державного значення в місті 8 санаторіїв.          
           Хмільницький район утворено в 1923 році. Його територія - 1300 кв.км, що становить 4,7% від загальної площі області. Район межує ще з З районами Вінницької області та з Житомирською, Хмельницькою областями.

Щодо адміністративно-територіального устрою, то район налічує 81 населений пункт: 1 місто обласного значення та 80 сільських населенихпунктів. На території району проживає 71100 осіб, з них 43100 особи сільське населення.